Image1.jpg

 Častotice on-line

Image1.jpg

Další příspěvek z 13.5.2010 ze Sedmička.cz

Nový hasičský rekord: spojili Dolní Loučky a Devět skal

Nový hasičský rekord: spojili Dolní Loučky a Devět skal

Trasu podél obrovského hada sestaveného z 3371 hadic projel i reportér Sedmičky.

V jeden velký hasičský mejdan se proměnila akce Devět skal 2010. Téměř 2600 dobrovolných hasičů z celé republiky a jeden sbor ze Slovenska propojilo úspěšně Dolní Loučky a Devět skal. Tedy nejnižší a nejvyšší místo žďárského hasičského okresu. Nakonec si poradilise všemi komplikacemi, včetně
zapadlé cisterny, prasklých hadic a výměny stříkaček.

„Rekord v přepravě vody na dálku z roku 2001 byl v sobotu 8. května překonán, a to o 16,3 kilometru. Celá akce trvala šest hodin padesát pět minut a bude zapsána do české databáze rekordů,“ potvrdil
ve skalách komisař pelhřimovské Agentury Dobrý den Vilém Doležal.

Takhle vypadala celodenní cesta za rekordem:

10:35, Dolní Loučky

Šéf organizátorů Jiří Sáblík dává do vysílačky pokyn ke startu. S více než půlhodinovým zpožděním. „Akce Devět skal 2010, start!“ zavelel velitel hasičů ze Seninky na Vsetínsku Petr Švirák. První stříkačka se rozbíhá a nabírá vodu z řeky Loučky. „Že jsme nabrali zpoždění? To víte, moc lidí, moc materiálu, to se nedá nic dělat,“ říká Švirák. V té době už měli hasiči na celé trase hadice z větší části zatopené vodou z cisteren a vodních zdrojů okolo. Pak vše odpojili. Postupně zapínali další a další stříkačky. Přemohli i komplikace po ranní průtrži mračen, kdy déšť rozbahnil polní cesty. Jedna z cisteren dokonce sjela do příkopu, museli ji vypustit a vytáhnout. To celé ranní manévry při přesunu ze základny v Šiklově mlýně zpozdilo.

12:45, Rozsochy

Tady musí hadice jedinkrát na trase podlézt železniční trať Žďár – Bystřice. U odbočky k nádraží se utábořili členové SDH Hněvkovice. „To je na Humpolecku, na akci jsme se přihlásili loni v září,“ říkají hasiči. Podle zpráv z vysílaček už ví, že se útok na vrchol zpozdí.

„Na jednom místě pod námi dokonce ráno chyběly hadice. Podle nás se to tak o dvě hodiny hodiny prodlouží. Ale nelitujeme, chceme být u toho.“

13:30, Vojtěchov

Ve Vojtěchově hadice opouští asfaltku a míří přes kopec na polní cestu. U statku hlídají hasiči z Víru. Tady se řeší jiné než technické problémy. „Který debil postavil tu slivovici na sluníčko?“ láteří jeden z nich a hledá viníka.

Sousední stříkačku má na starosti sbor ze Sulkovce, obce nad Vírskou přehradou. Tamní gurmáni s sebou vzali na celodenní piknik i zahradní gril a připravují si steaky.

15:05, Kadov

Poslední obec před hvozdem ukrývajícím nejvyšší vrchol Žďárských vrchů. Jen těsně za Kadovem na louce sídlí ti, kteří celou akci vymysleli – SDH Nové Dvory ze Žďárska v čele s Jiřím Sáblíkem. Pětatřicetiletý velitel akce co chvíli zvedá telefon. Na Devět skal, které odtud leží asi sedm kilometrů,
už se během dne dostal. „Ale museli jsme zpátky,” vysvětluje.

V autě zatím jeden z jeho kolegů kouká do notebooku a hledá data ke konkrétnímu úseku, kde zrovna řeší trable.

16.00, Devět skal

Na záchytném parkovišti stojí desítky aut. Dál už musí turisté po svých. K vrcholu zbývají necelé dva kilometry. U chaty pod vrcholem stojí naleštěná chlouba hasičů z Podkrkonoší.

„Je to parní stříkačka z roku 1907, vyrobená přímo pro obec Roztoky u Jilemnice,“ chlubí se strojník Jaroslav Grosman. „Ale na parádu jsme tady my, mašina dělá jen to, co má. V posledních letech je v zápřahu jako nikdy. Od května do září fungu je až na pár víkendů téměř furt,“ zdůrazňuje.

Na místě jsou už i cyklisté, kteří celou trasu projeli na kolech, a dvoučlenná redakční posádka serveru novedvory.eu, která vyždímala starou červenou „čezetu se sajdou“ úplně do dna.

17:30, Devět skal – 836 m. n. m.

Nekonečné čekaní. Nervózní jsou hasiči i novináři. Zvědavců z řad turistů už ubývá, nechtějí tak dlouho čekat. Zpráv o tom, že voda dorazí co nevidět, slyšeli přítomní tolik, že už jim nevěří. Když praská jedna z hadic před vrcholem, musí se čekat dalších x minut. Ale už to vypadá nadějněji. Parní stříkačka funí a posílá vodu na vrchol.

„Už jeto tady,“ zní unisono. Jako první si slastný pocit užívá Ladislav Ptáček z Herálce. „Přišel jsem
k tomu jak slepý k houslím,“ směje se. Pak se u proudnice vystřídají i hasiči z nedalekých Křižánek
a také z Roztoků u Semil. „Byli snad u každého rekordu,“ chlubí se. A dostává se i na Bohumila
Marka. „Vyfoťte mě někdo, jsem na vrcholu z Nových Dvorů jediný,“ prosí o zvěčnění. Na velitele
Sáblíka se nedostalo.

Jiří Bárta

28.05.2010 11:06:41
castotice
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one